تبلیغات
غرولند - آنچه هاشمی در خطبه اول گفت!
یکشنبه 28 تیر 1388  11:31 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 28 تیر 1388 11:42 ق.ظ
توسط: بهزاد

گرچه برای بسیاری حرفهای خطیب جمعه این هفته در خطبه دوم تحسین برانگیز بود، اما من پس از خطبه اول به هوش و ذكاوت آقای هاشمی آفرین گفتم!

هاشمی در خطبه دوم با زبان مردم و برای مردم، آنرا گفت كه مردم می خواستند به عینه بشنوند، بنابر این سعی كرد در وقت اندك به جزئیاتی از یك كل واحد بپردازد.اما خطبه اول حكایتی دیگر داشت.

او به مثابه یك ژورنالیست حرفه‌ای ، ابتدا با اعلام نزدیك بودن مبعث رسول اكرم (ص)، زندگی و حكومت رسول خدا را دستمایه یكی از هوشمندانه و هنرمندانه ترین خطبه‌های خود قرار داد. رئیس مجلس خبرگان سپس هنرمندانه با ترسیم نوع حكومت و طرز تفكر مردم سالارانه ی پیامبر مسلمانان، و ذكر مثالها و فرازهایی از دوره حكومت ایشان حتی بدون ذكر تشبیه به وضعیت فعلی، توانست فاصله بین آنچه هست و آنچه باید باشد را به خوبی نشان دهد.نگاهی گذرا به فراز‌هایی از این خطبه اهمیت آن را بیشتر نمایان می كند:

"دو سه صفت پیغمبر(ص ) را {آیه‌ای از سوره توبه} رویش تکیه می کند. عزیز علیهما انتم از خودتان است . دوم این است که اینقدر به شما مهربان است که هر چه که بر شما مشکل است او هم برایش مشکل است و سخت است . یعنی مثل خود ما و خود شما در جریان زندگی شما در غم و شادی شما شریک است . عزیز علیه ما عنتم حریص علیکم دنبال منافع و سعادت شماست . بالمومنون رئوف رحیم . و قلبی دارد مملو از رافت و رحمت برای نیروهای اسلامی که در خطه تاریخ اسلام قرار می گیرند. این پیامبر است ."

"شما قرآن را که نگاه بکنید کلمه « الله » را در حدود ۳۰۰۰ مورد می بینید به کار رفته و کلمه انسان و ناس در حدود ۴۰۰ یا۵۰۰ مورد و مشتقاتش به کار رفته اساس این است . یعنی پیامبر(ص ) سروکارشان نه با زور بود و نه با قدرت . با مردم بود."

"کار عمیق تری که {پیامبر اسلام} کردند این بود که مسئله اخوت اسلامی رامطرح کردند پیمان برادری بین مسلمانها بین مهاجر و انصار بین افراد قبائل احکام سختی هم این پیمان دارد. پیمان برادری پیمان با احزاب پیمان با فرق و ادیان دیگر تبدیل کرد مدینه را به یک شهر متحد و نیرومند که در ظرف چند سال ۷، ۸ سال طول کشید که این مردم توانستند از یک شهرک کوچک تنه بزنند به امپراطوری های بزرگ دنیا."

"پیغمبر(ص ) مواظب بود هیچ حقی از هیچ انسانی در قلمرو حکومتش و بین خود افراد ضایع نشود این قدر مطلب داریم در اینجا که چند کتاب است و الحمدلله فراوان است"

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!