تبلیغات
غرولند - بازی جدید به نام معاون اول (2)
دوشنبه 5 مرداد 1388  02:43 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: بهزاد
نوع مطلب: اجتماعی ،

شاید به نظر برسد كه با پیش آمدن مسائل جدید در خصوص معاون اولی آقای مشایی دیگر ضرورت نداشته باشد به سوال آخر مطلب پیشین پاسخ دهیم. شاید هم جا داشته باشد به مسئله اختیارات یك رئیس جمهور در ایران بپردازیم كه چقدر در انتخاب معاونین و دستیاران خود استقلال نظر دارد. و یا حتی اینكه آیا اینگونه برخورد با مشایی متناسب با جرمی است كه مرتكب شده!
گرچه روی این دو مسئله حرفهای زیادی برای گفتن دارم اما برای اینكه می خواهم بازی را با قوانین توافق شده با حریف (ملعون بودن اسرائیلی‌ها + مغضوب شدن در صورت حضور در مجالسی كه در آن رقص انجام می شود و...) انجام دهم، از گفتنشان صرف نظر می كنم. 
اما برگردیم به موضوع اصلی خودمان؛ به نظرم بازی نه تنها خاتمه نیافته، بلكه وارد مرحله جدیدی شده است. گر چه من عزل و نصب وزرا را به این بازی متصل نمی كنم، اما عزل و نصب مشایی از معاون اولی به مشاور ارشدی و همینطور نصب كردان را به عنوان بازرس ویژه رئیس جمهور را در همین راستا می دانم.
اما این كه ما چه باید بكنیم، پر واضح است؛ هیچ كار! دخالت و ورود ما در این عرصه به معنای قبول داشتن اصل مسئله است. بدین معنی كه با شیوه دلخواه حریف وارد بازی شویم. به یاد بیاورید استراتژی مهندس موسوی را در مناظره با احمدی نژاد! شیوه‌ی صحیحی كه او در نظر گرفته بود، نیفتادن در دام حریف بود كه می خواست جو مناظره و مبارزه را به سمتی ببرد كه خود و مشاورانش از قبل برای آن آماده شده بودند. اما موسوی با این كه تهمت ندادن جواب به سوالات احمدی‌نژاد را به جان خرید، در دام بازی او هم نیفتاد كه می توانست عواقب بدتری را برایش داشته باشد. در نهایت او از شانس خود (طبق قرعه او بود كه مناظره را تمام می كرد) استفاده كرد و ضربه نهایی را وارد كرد. موقعیت ما هم تقریبا مشابه آن مناظره است و استراتژی ما این است كه بازی را آنگونه انجام ندهیم كه حریف می خواهد.
در اینجا وظیفه اصلی به عهده مجلس یا در واقع نمایندگان مردم است كه وارد عمل شوند. كاری به این ندارم كه آیا نمایندگان مجلس ، نمایندگان واقعی مردم هستند یا لااقل این نقش را به درستی بازی می‌كنند یا نه! در این جا فرض را بر این می گیریم كه اسباب و لوازم دموكراسی در كشور تمام و كمال برقرار است. بنابراین طبق این پیش فرض نمایندگان مجلس باید وارد موضوع شده و با داشتن اهرم‌های فشاری چون حق رای اعتماد به كابینه جدید و یا استیضاح، موارد را پیگیری كنند.
گرچه در حال حاضر نمایندگان مجلس تا حدی به این سمت گرویده‌اند (صد البته نه با تئوری ما، بلكه به دلایل دیگری كه خودش جای بحث دارد) اما این وظیفه زمانی به طور كامل به انجام می رسد كه بازی به نفع صاحبان كشور، یعنی مردم به پاپان برسد.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!