تبلیغات
غرولند - نه چك زدیم نه چونه ...!
شنبه 26 دی 1388  02:01 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: بهزاد
نوع مطلب: تلویزیون ،

حتما تو این یكی دو هفته مناظره‌های جدید الخلقه صدا و سیما رو دیدید و یا حداقل یه بار به تورشون خوردید! همونایی رو می‌گم كه مبارزه كلامیِ دو به یك ئه، مجری و نماینده اصولگراها یك طرف و نماینده اصلاح طلبها هم طرف دیگر!

راستش اون اولی كه مناظره‌ها شروع شد خیلی نظر خوشی روش نداشتم و بیشتر به نظرم یه بازی تازه می اومد. یه پز دموكراسی جدید و شوی آزادی بیان در صدا و سیمایی كه تو این چند ماه امتحانش رو پس داده بود. هم وحید یامین پور، مجری این برنامه رو بی‌طرف نمی دیدم و هم رو افراد دعوت شده به مناظره‌ها نظر خوبی نداشتم! نظرم هم پر بی راه نبود: تایم باز برنامه مشكوك بود (هر جا كه می خواستن وقت رو اضافه می كردن و هر جا مایل بودن برنامه رو تموم می‌كردن)، بهانه‌های بی ربط برای شروع بحث‌ها كه خود به خود آدمها و بحث‌های رو به سمت مشخصی می كشوند...

حتما تو این یكی دو هفته مناظره‌های جدید الخلقه صدا و سیما رو دیدید و یا حداقل یه بار به تورشون خوردید! همونایی رو می‌گم كه مبارزه كلامیِ دو به یك ئه، مجری و نماینده اصولگراها یك طرف و نماینده اصلاح طلبها هم طرف دیگر!

راستش اون اولی كه مناظره‌ها شروع شد خیلی نظر خوشی روش نداشتم و بیشتر به نظرم یه بازی تازه می اومد. یه پز دموكراسی جدید و شوی آزادی بیان در صدا و سیمایی كه تو این چند ماه امتحانش رو پس داده بود. هم وحید یامین پور، مجری این برنامه رو بی‌طرف نمی دیدم و هم رو افراد دعوت شده به مناظره‌ها نظر خوبی نداشتم! نظرم هم پر بی راه نبود: تایم باز برنامه مشكوك بود (هر جا كه می خواستن وقت رو اضافه می كردن و هر جا مایل بودن برنامه رو تموم می‌كردن)، بهانه‌های بی ربط برای شروع بحث‌ها كه خود به خود آدمها و بحث‌های رو به سمت مشخصی می كشوند، كامنت‌های یك طرفه یامین پور وسط صحبت‌های نماینده جناح منتقد كه همراهی می‌كرد با ساز طرف دیگه‌ی مناظره، انتخاب زوج‌های مناظره كننده (كه معمولا آدمهای بی‌ربط به لحاظ اندازه و جایگاه رو كنار هم قرار می دن) و غیره و غیره!

اما تو این یك هفته قبل نظرم عوض شد، البته نه نسبت به مناظره‌ها بلكه نسبت به تاثیر گذاری اونها روی اقشاری كه برخلاف خوشبینی‌های ما خیلی هم با ما نبودن!

چیزی واضح و مشخص ئه اینه كه بیش از 85% قشر دانشگاهی و تحصیل كرده و اصطلاحا روشنفكر این طرف ماجراست( وقتی خودشون می گن 70% تو خود بخوان حدیث فراوان از این مجمل)! 70%  اقشاری هم كه با اینترنت و مبایل و اس ام اس و ماهواره و غیره سروكار دارن هم با طیف چپ هستن! می‌مونن اقشاری كه تو هیج كدوم از این طیف نبودن، روزنامه هم نمی‌خوندن و تنها و تنها گیر داده بودن به تلویزیون و پروپاگاندای پوپولیستی اون! تلویزیون براشون وحی الهی ئه و چشم و گوششون رو دوختن كه این جعبه ناطق چی می‌گه تا دربست همش رو قبول كنن و نفرین كنن به طرفدارای سبز و قربون قرمزها برن! این افراد كه متاسفانه كم هم نیستن تحت تاثیر تبلیغات صدا و سیما از حقیقت فقط اونی رو می‌دیدن كه دوستان محافظه‌كار افراطی می‌خواستن و الباقی ماجرا براشون مشخص نمی‌شد! نتیجه انتخابات براشون همونی بود كه ساعت به ساعت شبكه خبر اعلام می‌كرد، دو سه میلیون معترض 25 خرداد همون دو سه هزار نفری بود كه 30/20 بهشون می‌گفت و طرفداران موسوی و كروبی كفاری بودن كه گفتگوی خبری شبكه دو براشون ترسیم می‌كرد.

اما كاری كه این مناظره‌ها می‌كنه اینه كه یه سری حرف‌ها و حقیقت‌های حداقلی رو به گوششون می‌رسونه هر چند ما به انتخاب آدمها و تركیب خیلی‌های اونا شك داشته باشیم! از اونجایی كه هر حرفی تو تلویزیون براشون حجته و هر كسی كه به صورت مسالمت آمیز و بدون قوه قهریه تو اونجا نشسته و گفتگوی متمدنانه می‌كنه براشون علامه‌ست، پس حرفهای این طرف هم مثل اون طرف قابل شنیدن می‌شه و صد البته قابل باور كردن! نه چك زدیم نه چونه، عروس اومد به خونه!

به خدا حالاست كه خیلی‌ها می فهمن چه كسایی تو زندون هستن! حالاست كه می فهمن این جماعت منتقد كه عاصی شده لشگر كفر نیست! حالاست كه درك می‌كنن كه توی آمار اجتماعات این جناح و اون جناح چقدر دست برده می‌شه! حالاست كه تفاوت آدمهای اینور و اونور رو می بینن!

اگه سیاسیونی كه شانس شركت در این مناظره‌ها رو دارن قدر این فرصت رو بدونن و با حساب و كتاب و نقشه قبلی به عرصه برن خیلی از نگرانی‌ها كم می‌شه. همین فرصت‌های حداقلی ئه می‌تونه زمینه‌ساز حركت‌های بعدی بشه! ما هم باید تا اونجا كه می‌تونیم مردم رو تشویق به دیدن كنیم. به خدا حالا موقع تحریم نیست. از فرصت‌ها استفاده كنیم.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!