تبلیغات
غرولند - ایسلند به بهشت آزادی رسانه‌ تبدیل می‌شود
یکشنبه 2 اسفند 1388  01:03 ب.ظ    ویرایش: یکشنبه 2 اسفند 1388 01:22 ب.ظ
توسط: بهزاد
نوع مطلب: اجتماعی ،

اگه یادتون باشه تو یكی دو پست قبل در مطلبی با عنوان «دموكراسی در ایسلند» به مطالبی پیرامون این كشور و نوع دموكراسی حاكم بر اون اشاره كردم.
امروز دوست خوبم پویا نعمت الهی به مطلب جدیدی درباره این كشور برخورده و اونو به من یادآوری كرده كه جا داره همین جا از توجهش تشكر بكنم. این مطلب رو به گزارش پویا و به نقل از ایلنا كه خودش مطلب رو از دوبچه‌وله نقل كرده در ذیل می‌آرم تا عبرتی باشه برای دیگران!
------------------------------------------------------------------------------------------
ایسلند قصد دارد بر اساس قانون رسانه‌ای جدید، گردانندگان سایت‌های اینترنتی،روزنامه‌نگاران و کسانی که به افشای فسادهای اداری نزد افکارعمومی دست می‌زنند، حمایت کند .

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری دویچه‌وله، پارلمان ایسلند در حال تصمیم‌گیری درباره قانون جدید برای رسانه‌ها است و قرار است در همین راستا طرحی توسط موسسه‌ رسانه‌های مدرن ایسلند که بیش از همه در عرصه‌ آزادی بیان تلاش می‌کند، به پارلمان ارائه شود...

 هدف از این ابتکار درخواست از دولت برای تضمین آزادی اطلاعات، آزادی بیان و نیز حفاظت جامع از منابع خبری است. در این طرح جدید همچنین پشتیبانی و محافظت بهتر آن دسته از کسانی که فسادهای اداری یا دولتی را افشا می‌کنند، در نظر گرفته شده است. 
نکته‌ مهم این طرح این است که دولت ایسلند نه تنها در داخل کشور بلکه بایستی در خارج از مرزهای خود نیز برای تحقق این اهداف تلاش کند. در حقیقت این طرح در نظر دارد تا ایسلند را به کشوری تبدیل کند که در آن اطلاعات از گزند هرگونه سانسور و فشار برای افشا و پیگیری محافظت می‌شوند و خبرنگاری تجسسی در آن مورد حمایت قرار می‌گیرد. 
موسسه‌‌ رسانه‌های مدرن ایسلند برای تهیه‌ طرح ارائه‌شده به پارلمان این کشور از قوانین کشورهای دیگری نظیر آمریکا و سوئد در زمینه‌ آزادی بیان و مطبوعات بهره گرفته است؛ به این ترتیب تهیه‌کنندگان آن در نظر دارند تا ایسلند را تبدیل به مکان امنی برای روزنامه‌نگاران و منابع خبری کنند. البته در این میان توجه ویژه‌ای نیز به گردانندگان سایت‌های اینترنتی شده که از طریق این طرح مصونیت پیدا می‌کنند. 
کارشناسان بر این باورند این طرح شانس زیادی برای یافتن طرفدار در میان نمایندگان پارلمان خواهد داشت و چنانچه این طرح به تصویب برسد ایسلند به‌عنوان کشوری دارای دوستانه‌ترین قانون طرفدار مطبوعات شناخته خواهد شد.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!