تبلیغات
غرولند - باز هم دود از كنده بلند شد
دوشنبه 10 اسفند 1388  05:24 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: بهزاد
نوع مطلب: اجتماعی ،

مراسم نام‌آوران عرصه ادب و فرهنگ و هنر تحت تاثیر سخنرانی استاد امیرخانی

همون طور كه می‌دونید دیروز یكشنبه مراسم اعطای نشان دولتی به برگزیدگان چهار فرهنگستان در كتابخانه ملی برگزار شد و برگزیده فرهنگستان هنر استاد غلامحسین امیرخانی، خوشنویس پیشكسوت كشور بود. در این مراسم كه با حضور رئیس جمهور و تعدادی از مسئولین به علاوه مدیران و اعضای فرهنگستان‌ها برگزار می‌شه معمولا هر برگزیده چند دقیقه سخنرانی می‌كنه. امسال استاد امیرخانی آخرین برگزیده‌ای بود كه برای سخنرانی پشت تریبون رفت و با خطابه انتقادی وضعیت هنر و هنرمند امروز كشور رو در حضور رئیس دولت دهم به شدت نقد كرد. حضار كه تا به اون لحظه به دلیل سخنرانی‌های متداول و كسل كننده بقیه سخنرانان به شدت بی‌حال شده بودند (البته از حق نگذریم كه سخنرانی استاد گلشنی، برگزیده فرهنگستان علوم هم حرفهایی برای گفتن داشت) نیم خیز به حرفهای استاد گوش كردن و پس از اتمام اون به شدت ایشون رو تشویق كردن...

استاد در بخشی از صحبتهاش گفت: « (در عرصه هنرهای سنتی) از نظر مقایسه با چین و هند، ما در گذشته اول بودیم. اما امروز شاهدیم كه آن‌ها در استفاده از جاذبه‌های هنری در جذب توریست از ما جلو افتاده‌اند. هنرهای ایرانی، امانتی در دستان ماست و ما وظیفه انتقال و تعالی آن‌ها را داریم. در قانون اساسی جمهوری اسلامی، بیش از سه یا چهار ماده وجود دارد كه درباره حفظ و ارتقای هنرهای سنتی كشور هستند. اما هیچ كدام در سال‌های اخیر اجرا نشده‌اند. این مطالبه به حقی است كه مظلومیت ما و مظلومیت ملت را بیان می‌كند. چرا كه در قالب هنر ما می‌توانیم بیشترین حرف را بزنیم.»
 ایشون در بخش دیگری تصریح كرد:هنر مدرن، زبان روز است. سینما جایی است كه خاص و عام نمی‌توانند نسبت به آن بی‌تفاوت باشند. ما آن بنیه را داریم كه هنرمندان مدرن ایران، با استفاده از ابزار این هنرها، هنری با ملزومات فرهنگ ملی ارائه دهند. اما متاسفانه شاهد آن هستیم كه در سی سال گذشته در عرصه هنر و حفظ هنرهای ایرانی، دستاورد چشم گیری نداشتیم. شاید دلیل آن این بوده باشد كه هنر سفارشی و دولتی شده است. تا اندیشه آزاد نشود، هنر جان نخواهد گرفت. عشق و شور و تعهد باید در وجود هنرمند جوشش بخورد و او را برانگیزاند و این ریشه درخت هنر است. آبیاری این درخت از خداوند است و آزادی، آفتابی است كه ریشه این درخت را مستحكم می‌كند. هنرمندی كه چهل- پنجاه سال از عمرش را با سختی و نداری می‌گذراند و اولویت اصلی زندگی‌اش را كسب فضیلت و هنر می‌داند، چطور می‌تواند بی‌تعهد باشد؟ تعهد در تعاریف و شعارها نیست. عرصه هنر وسعتش به اندازه همه دنیاست و هنرمندی نیست كه به دنیا نگاهی محدود داشته باشد. ما این كیمیا را داریم. خواهش می‌كنم كه از آن خوب استفاده كنیم.»
حرفهای این استاد برای من آنقدر زیبا و دلنشین بود كه حیف دیدم در اینجا عنوانش نكنم و یادآور بشم كه بالاخره دود از كنده بلند می‌شه! به نظرم ایشون شرایط و زمان و جایگاه خودش رو سنجید و به موقع حرفهایی رو زد كه شاید مدتها در گلوی ما مونده بود.
امیدوارم شما هم مثل من از درایت و شهامت این استاد و پیشكسوت هنر ایران درس بگیرید. گزارش كامل این جلسه را در اینجا می تونید بخونید.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!