جمعه 8 مهر 1390  03:01 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: بهزاد
نوع مطلب: تئاتری ،

هیات داوران دهمین مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر بیانیه خود را منتشر کرد.
بر اساس اعلام این انجمن، هیات داوران متشکل از دکتر مجید رضائیان (روزنامه نگار و مدرس ارتباطات)، دکتر حمید رضا مدقق (منتقد و مدرس ارتباطات)، دکتر اردشیر صالح پور (پژوهشگر و مدرس تئاتر) با همراهی و مشاوره “مسعود پاکدل” در بخش داوری عکس، بیانیه خود را منتشر و در دسترس عموم قرار داد.
متن کامل این بیانیه بدین شرح است:
“یکم- آزادی که “بیان” می شود، ما به«صحنه» می‌آییم تا تنفس کنیم و بر نمای صحنه آزادی، رنگ باران و بر قلب های مخاطبان، نقش ایمان زنیم.

هیئت داوران


زبانِ نمایش اما، بیان است با همه ابعاد، بی کم وکاست ، بالنده و بالا رونده . نیک ، این “صحنه” چنان است که نمی دانیم “آزادی” را با او بسنجیم یا او را با آزادی : در هم تنیدگی این دو باهم، یک پیکر است که نبود نیمی، آن نیمِ دیگر را می‌میراند،حتی اگر نخواهیم.
باری! آن پیشینه پر فخر و راز در تمدن ایران زمین و هنرِ نمایش، برای امروزیان ، این تکلیف را بار می کند که چشم به فردائیان، بر برگ و بار این هنر ، ارسطویی و ابن‌سینایی بیفزائیم، تناور کنیم وآماده.
دوم-تئاتر که حرکت می کند، ما به”صحنه” می‌آییم تا خودی نشان دهیم و بر صفایِ این صحنه ، عِطر عاشقی و بر دیدهء تماشاگران، تصویری دیگر قاب کنیم.
هماره چنین بوده است که حرکت در نمایش را با سکون کاری نیست؛تحرک تئاتر امروز ما، با همهء امیدها در حد بایسته جلوه نمی‌کند و این یعنی ، صحنه ای دیگر را آفریدن و بر نورِ حرکتِ این صحنه افزودن.
سوم- قلم که “نگار” می شود، ما به”صحنه” می‌آییم تا بیاموزیم و با رقص قلم ، قصهء نمایش را بر بستر پرغصهء رسانه، نقل کنیم و نقد . رسانه و بویژه مطبوعات البته ،هنگامی که “رسا” می‌شوند،عصای نمایش خواهند شد و چنین است که قادر می شوند صحنه ای دیگر را بگشایند و فصلی متفاوت را ورق زنند.
با غنودن این نکته ها‌ و آموزه های کوتاه ،تصریح می کنیم که ؛ رسانه ها نیز ، در نسبت با تئاتر طی پیشین سال ، کم رنگ ظاهر شدند و همه شایستگی‌های خود را آنگونه که باید، بر سطر ها شمار نکردند؛ اینک چنین می توان گفت:
۱٫ آثار رسیده در رشته گزارش ،۲ نتیجه را در برابر می‌گذارد: نخست گزارش های رسانه ای از رویداد های تئاتر ما در طول سال، با سوژه هایی مناسب همراه بوده اند که امید ها را برای پوشش های گسترده تر و البته توصیفی و هم تحلیلی بازتر می‌کند. دوم ، پرداخت گزارش های تئاتری ما از رسانه ها با کاستی‌هایی جدی دست و پنجه نرم می‌کند که شاید عمده ترین آن، رعایت نکردن فرم های رشته گزارش و جا به جا شدن قلم گزارش گر از توصیفی به تحلیلی و گاه تحقیقی است.
۲٫ نقد و مقاله با وجود آنکه رشته ترجمه ، آثار و مقالاتی را با خود نداشت، امیدوار کننده جلوه گر شد. نقدها اگرچه ، هر قدر تخصصی می شوند، حرفه ای تر و از آن مهمتر پر مایه نمود می‌یابند، اما مقاله‌ها گاه با سوژه‌های نه چندان نو در سال گذشته منتشر شده اند؛ با این وجود همچنان نقد و مقاله به گستره و سوژه های متفاوت تر و فراخ تری نیاز دارد.
۳٫ هیات داوران معتقد است در رشته “گفت وگو” آثار ارسالی بیش از گذشته قد کشیده اند و صدای بلندتری را در حوزه تئاتر بر جای نهاده اند . البته هیات داوران متواضعانه درخواست می کند تا مصاحبه های عمقی در حوزه تئاتر که نِمود کارشناسی افزون تری دارد ، نسبت به فرم های دیگر مصاحبه ، برای سال پیش رو ، بیشتر پی گرفته شود .
۴٫ هیات داوران ، از آثار ارسالی در رشته عکس با وجود پوشش مناسب ، انتظار فعالیت گسترده‌تروکیفیت افزون تری دارد. هرچند بی اغراق عکاسان هنرمند، بر مبنای قضاوت از آثار ارسالی‌ ثابت کرده اند ،ظرفیت مناسب تری دارند تا ظرف تئاتر را صیقل زنند و شفاف تر، ترسیم سازند.
آخر سخن اینکه؛
زنـدگی صــحنه یکـتای هنرمنـدی مـاست هرکسی نقش خود خواند و از صحنه رود
صــحنــه پــیــوستــــه بــــه جــــاســـت خـرم آن نغـمه کـه مـردم بـسپارنـد به یـاد” گفتنی است برگزیدگان این مسابقه در جریان برگزاری جشن سالیانه این انجمن که روز پنج شنبه هفتم مهر از ساعت ۱۸ در تالار ایوان شمس برگزار خواهد، معرفی و تقدیر می شوند.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic