جمعه 8 مهر 1390  03:11 ب.ظ    ویرایش: جمعه 8 مهر 1390 03:31 ب.ظ
توسط: بهزاد
نوع مطلب: تئاتری ،

مراسم دهمین سالگرد تاسیس انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر ایران با تقدیر از داوود رشیدی، مهدی هاشمی ‌، فرشید ابراهیمیان ‌،بهروز غریب‌پور و مجید رضائیان‌ با تجلیل از گروه هنری «مكتب تهران» به سرپرستی جلال تهرانی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،در این برنامه كه عصر روز گذشته ـ هفتم مهرماه ـ در تالار «ایوان شمس» برگزار شد، احمدرضا احمدی از داوود رشیدی تقدیر كرد.

تقدیر احمدرضا احمدی از داود رشیدی

احمدرضا احمدی در متنی كه برای این تقدیر نوشته بود به خاطراتی از رشیدی، مهدی هاشمی و غریب‌پور پرداخت و گفت: داوود رشیدی ما را با تئاتر جهانی آشنا كرد و بهروز غریب‌پور ویرانه‌ها را به مكان‌های هنری زیبا تبدیل كرد.

وی ادامه داد: در این سال‌ها به كسانی كه این سرزمین را ترك نكردند، احترام می‌گذارم.

احمدرضا احمدی با اشاره به انتشار نخستین شعرش یادآور شد: فروغ پاسپورت مرا برای ورود به جهان شعر امضا كرد و داوود رشیدی هم با اصرارش برای نوشتن نمایش‌نامه‌ «فرودگاه پرواز 707 ‌»، پاسپورت مرا برای ورود به تئاتر امضا كرده است و بار سنگینی بر دوشم گذاشته است.

این شاعر و نویسنده پیشكسوت كودك و نوجوان در پایان صحبتش به خانه تئاتر پیشنهاد كرد: از ناشرانی كه به چاپ نمایشنامه همت می‌كنند، تجلیل كنند.

سپس داوود رشیدی با اشاره به سخنان احمدرضا احمدی گفت:‌ از احمدرضا گله دارم. او قرار بود از من حرف بزند ولی از همه صحبت كرد، اما متنش خوب بود.

تقدیر از مهدی هاشمی

در ادامه مراسم تقدیر از مهدی هاشمی برگزار شد.

نورا هاشمی دختر مهدی هاشمی به مناسبت روز دختر از پدرش تقدیر كرد.

مهدی هاشمی در سخنانی گفت: تقدیری كه از من می‌شود فقط متعلق به من نیست بلكه حاصل زحمات بزرگانی است كه در من تاثیر گذاشته‌اند.

وی یادآور شد: دوره جوانی حمید سمندریان برای ما انعكاس تئاتر جهانی بود.پری صابری با راه اندازی تالار مولوی به ما دانشجویان اجازه كار داد.

هاشمی در ادامه صحبت‌هایش از پرویز ممنون،‌ علی رفیعی‌ ‌، غلامحسین ساعدی‌، پرویز فنی زاده‌، فهیمه راستكار‌، و ... یاد كرد.

او یادآور شد: زمانی كه من و داریوش فرهنگ 20 ساله بودیم، داوود رشیدی نمایش «در انتظار گودو» را اجرا كرد. این شاهكار آنقدر بر ما اثر گذاشت كه پس از اجرا رفتیم سراغ گروه تئاتر «امروز» و خواستیم ما را بپذیرد و رشیدی با بزرگواری اجازه داد چندین ماه بنشینیم و تمرین آنها را ببینیم.

این بازیگر ادامه داد:حتی ما را همراه با گروه به شهرستان‌ها می‌بردند. به همین دلیل او همچنان برایم مانند یك معبد مقدس است و بعد از 42 سال از او تشكر می‌كنم.

مهدی هاشمی در ادامه صحبت‌هایش از آربی آوانسیان و بهرام بیضایی یاد كرد و گفت: این تقدیر متعلق به تمام استادان و دوستانی است كه با هم كار كردیم.

تقدیر امیرخانی از بهروز غریب‌پور

در ادامه‌ی مراسم غلامحسین امیرخانی هنرمند با سابقه خوشنویسی از بهروز غریب‌پور تقدیر كرد.

امیرخانی گفت: متاسفانه اهالی فرهنگ و هنر در شرایط دشواری هستند كه حتی امكان دیدار با یكدیگر را ندارند. اما دیدارها فرصت بی‌نظیری برای هنرمندان است.به هر حال برگزاری چنین مراسم‌هایی این ویژگی را دارد كه فرصتی برای دیدار به هنرمندان می‌دهد.

این هنرمند ابراز عقیده كرد:دورانی، دشوار را می‌گذرانیم اما نتیجه خوب آن این است كه جوانان نازنین و با استعداد ما در زمانی زودتر از حد معمول به پختگی می‌رسند.

وی با تقدیر از تلاش‌های بهروز غریب‌پور درمدیریت امور فرهنگی و هنری اضافه كرد: غریب‌پور شخصیتی تركیبی از مدیریت و هنرمندی است. مشكل‌ترین بخش مدیریت، مدیریت فرهنگی است كه غریب‌پور از این منظر هنرمند شاخصی است.

امیرخانی در پایان صحبتش از تلاش‌های غریب‌پور در خانه هنرمندان ایران تقدیر كرد و گفت: خدمات او آنقدر ارزشمند است كه همیشه در دل جامعه هنری جای دارد.

بهروز غریب‌پور هم با اشاره به اجرای اخیر اپرای عروسكی عاشورا در فرانسه، گفت: در آخرین روز اجرا میزبان جمیله ندایی همسر بیژن مفید بودیم او برای دیدن دوباره ایران دلتنگ است.

غریب پور در ادامه‌ سخنانش از مسوولان درخواست كرد: شرایط حضور دوباره این هنرمندان را به ایران فراهم كنند.

وی خطاب به مسوولان ادامه داد: شما را قسم می‌دهم، بگذارید فضای دوستی‌،انسانیت و ایرانی بودن با دوستی و پیوند خودمان باقی بماند.

تقدیر سرسنگی از فرشید ابراهیمیان

به گزارش ایسنا‌، در بخش دیگری از این مراسم مجید سرسنگی از فرشید ابراهیمیان تقدیر كرد.

سرسنگی در سخنان كوتاهی گفت: یكی از نقایص عمده‌ای كه جامعه تئاتر در طول سالیان با آن روبرو بوده كم توجهی به حوزه نقد و نقادی است. به هرحال امیدواریم جریان نقادی به عنوان زیر بنای فكری در چارچوب تئاتر كشور پذیرفته شود.

ابراهیمیان هم گفت: امیدوارم آیین خرد و اندیشه همیشه برقرار باشد و اصحاب آن همواره پایدار باشند.

 تقدیر از رضائیان

در این مراسم محمد سریر از مجید رضائیان تقدیر كرد.

رضائیان در سخنان كوتاهی گفت: از ارتباط تنگاتنگی كه میان هنر و مطبوعات وجود دارد خوشحالم. آرزو دارم جامعه هنری و مطبوعاتی در فضایی راحت‌تر تنفس كنند و ببالند.

 تقدیر از گروه مكتب تهران به سرپرستی جلال تهرانی

به گزارش ایسنا‌، در بخش دیگری از این برنامه با پخش تصاویری از تمرین نمایش «هی مرد گنده گریه نكن» از گروه «مكتب تهران» به سرپرستی جلال تهرانی تقدیر شد.

رسول صادقی ـ رییس هیات مدیره انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر ـ توضیح داد: هر سال جایزه ویژه‌ای را به گروه برگزیده سال اهدا می‌كنیم اما امسال به گروهی جایزه می‌دهیم كه مدت‌ها است كار نكرده‌اند و نگذاشته‌اند كه این گروه كار كند.

وی خطاب به مسوولان گفت: جلال تهرانی سال‌ها است كار نكرده است به پاس سال‌ها كار نكردن‌، جایزه گروه برگزیده سال را به بچه‌های «مكتب تهران» تقدیم می‌كنیم و آرزو داریم به زودی آنها را روی صحنه تئاتر ببینیم.

جایزه این گروه توسط ایرج راد اهدا شد.

در ادامه‌ی مراسم نمایش‌های برگزیده سال معرفی شدند.

در گروه كارگردانان كمتر از 40 سال، رضا گوران برای اجرای نمایش «ابرهای پشت حنجره» جایزه این بخش‌ را دریافت كرد.

این كارگردان جوان جایزه‌اش به همسرش ندا هنگامی دیگر هنرمند تئاتر تقدیم كرد.

در گروه كارگردان‌های بالای 40 سال نیز حمید پورآذری برای نمایش «دایره گچی قفقازی» جایزه این بخش را دریافت كرد.

به گزارش ایسنا‌، در ادامه جوایز مسابقه مطبوعاتی انجمن به برگزیدگان اهدا شد.

جوایز این بخش توسط محمد سریر ‌،مجید رضائیان و مسعود پاكدل اهدا شد.

در بخش مقاله جایزه این بخش به طور مشترك به نیایش پورحسن و نورا موسوی‌نیا اهدا شد.

در بخش گفت وگو هم سیدجواد اشكذری و مریم جعفری‌ حصارلو به طور مشترك جایزه را دریافت كردند.

در بخش نقد نیز جایزه به طور مشترك به رضا كوچك زاده و مسعود كرمی اهدا شد كه كوچك‌زاده جایزه‌اش را به مایل بكتاش از پژوهشگران بزرگ اما گمنام ایران تقدیم كرد.

در بخش عكس هیات داوران مانی لطفی زاده را به عنوان عكاس برگزیده معرفی كرد.

در بخش‌های گزارش و یادداشت هیات داوران هیچ برنده‌ای نداشت و در بخش ترجمه نیز هیچ اثری به هیات داوران نرسیده بود.

در ادامه این برنامه آزاده سهرابی به عنوان خبرنگار عضو انجمن تقدیر شد كه این تقدیر توسط گلاب آدینه انجام شد.

در پایان برنامه، كیك تولد 10 سالگی انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتر توسط هنرمندان تجلیل شده بریده شد.

در حاشیه:

این مراسم با 50 دقیقه تاخیر آغاز شد.

رسول صادقی رئیس هیات مدیره انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر با اظهار تاسف از این تاخیر گفت: قرار بود مراسم ما ساعت 18 برگزار شود همه چیز آماده بود اما شب گذشته به طور ناگهانی خبر دادند قرار است برنامه دیگری پیش از برنامه برگزار شود و به دلیل تداخل این دو برنامه، برنامه ما با تاخیر آغاز شد.

وی ادامه داد:به همین دلیل از طرف شهرداری تهران كه متولی این سالن است و انجمن خودمان عذرخواهی می‌كنم.

با پخش تصاویری از هنرمندان تجلیل شده ،‌ بیوگرافی این هنرمندان توسط خودشان در این تصاویر اعلام شد.

در تصاویر مربوط به مجید رضائیان، این روزنامه‌نگار از وضعیت روزنامه‌نگاری در ایران و افت كیفی آن اظهار تاسف كرد.

او به تشریح برخی از مشكلات روزنامه‌نگاری امروز پرداخت.

در این برنامه رسول صادقی با اشاره به مشكلاتی كه انجمن منتقدان و نویسندگان ایران در 10 سال گذشته داشته است از حامیان جشن امسال، خانه تئاتر‌، خانه هنرمندان ایران‌، مركزی موسیقی بتهوون، حوزه هنری و شركت آشیانه گل‌، مجموع ایوان شمس تقدیر كرد.

اجرای دو قطعه موسیقی توسط فرشاد فزونی و مارتین شمعون‌پور از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

به گزارش ایسنا،طبق اعلام برگزاركنندگان؛ این مراسم توسط بخش خصوصی برگزار می‌شود و هر سال در دعوت‌نامه آن قید می‌شود كه عكاس حضور نداشته باشد و عكس‌های مراسم توسط عكاسان انجمن در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد اما روز گذشته برخی رسانه‌ها عكاس داشتند كه ابتدا با مشكل مواجه شدند اما سرانجام عكاسان به سالن راه یافتند.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic