تبلیغات
غرولند - بیانیه فرهنگستان هنر در اعتراض به فیلم ۳۰۰
شنبه 26 اسفند 1385  11:03 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: بهزاد
نوع مطلب: سینمایی ،

گروه فیلم و سینمای فرهنگستان هنر در تدارك تنظیم بیانیه‌ای اعتراض‌آمیز در ارتباط با تولید و پخش فیلم سینمایی "300" به‌علت توهین و تحریف میراث كهن فرهنگی و تاریخی ایران است تا آن را برای دبیر كل یونسكو ارسال كند.

در بیانیه‌ی گروه فیلم و سینمای فرهنگستان، متشكل از سید محمد بهشتی، داریوش مهرجویی، محمدمهدی حیدریان، سیف‌الله داد، منوچهر طیاب، مجید مجیدی، محمدعلی حسین‌نژاد، مجتبی راعی، مهدی ارگانی و محمدعلی نجفی، موضوع تهیه و پخش فیلم "300" با توجه به سه محور مرتبط با یونسكو، مورد اعتراض قرار گرفته و از دبیر كل این سازمان خواسته شده است تا با حساسیت نسبت به اقدامات تخریبی كه از سوی هالیوود در قبال میراث و ارزش‌های تاریخی و تمدنی ایران زمین كه یكی از پرشكوه‌ترین فرهنگ‌ها و تمدن‌های كهن جهان به‌حساب می‌آید، واكنش نشان دهد.

در این بیانیه تاكید شده است كه سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) بنا به‌وظیفه نسبت به حفظ و حراست از میراث ارزشمند فرهنگ‌ها و تمدن‌های بشری مسوول است و از سویی نباید نسبت به تنزل مقام هنر و سینما به دست‌آویز سیاست‌بازان برای تحقیر ملت‌ها و تشدید اختلاف و برخورد بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها با استفاده از ابزار و سرمایه‌ی هالیوود بی‌تفاوت باشد.

به‌نظر اعضای گروه فیلم و سینمای فرهنگستان هنر در حالی كه یونسكو در مقاطع مختلف به حق نسبت به تهدید آثار، اسناد و بناهای تاریخی متعلق به فرهنگ و تمدن ملل و اقوام و تخریب آنها واكنش نشان داده است انتظار می‌رود تا از تحقیر و تخریب هویت تاریخی در قالب فیلم و سینما كه به علت تاثیرگذاری گسترده منجر به آثار سوء فرهنگی و اجتماعی در ابعاد بین‌المللی می‌شود جلوگیری كند؛ زیرا اهمیت آن كمتر از تخریب بناها و آثار ارزشمند مرتبط با میراث تمدنی ملل و اقوام نیست.

در این بیانیه هم‌چنین به اصحاب و اهالی فرهنگ و هنر كشورهای جهان نسبت به آلوده شدن ساحت هنر و سینما به اغراض سیاسی و تبدیل شدن آن به وسیله‌ای برای تشدید سلطه‌طلبی‌های مخل تعامل سازنده و مسالمت‌آمیز بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها هشدار داده شده است.

بنا بر این گزارش، متن نهایی بیانیه با امضای اعضای گروه به زبان‌های انگلیسی و فرانسه ترجمه شده و طی دو روز آینده برای دبیر كل یونسكو ارسال می‌شود.

دیگر لینک های این خبر را می توانید در اینجا و اینجا بخوانید.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!