تبلیغات
غرولند - از ماست که بر ماست!
دوشنبه 11 تیر 1386  04:07 ق.ظ    ویرایش: دوشنبه 11 تیر 1386 04:07 ق.ظ
توسط: بهزاد
نوع مطلب: سینمایی ،

« زیر پا گذاشتن قوانین رسمی و اخلاقی و سو استفاده از دست رنج دیگران ، پدیده‌ای نیست كه بتوان آن را ریشه كن كرد ، اما می‌توان كاری كرد كه به راحتی گسترش نیابد و به عنوان حربه‌ای در جهت مخدوش كردن فضای فرهنگی – هنری سینمای ایران ، به كار گرفته نشود...»

سطور بالا بخش نخست بیانیه فرهنگستان هنر به مناسبت هم صدائی جامعه سینمایی كشور در محكوم كردن عدم رعایت حقوق مادی و معنوی هنرمندان به خصوص هنرمندان سینما است. چندی است كه مسئله كپی‌های غیر مجاز فیلم‌های ایرانی یا همان قاچاق فیلم در كشور باب شده و ...

 « زیر پا گذاشتن قوانین رسمی و اخلاقی و سو استفاده از دست رنج دیگران ، پدیده‌ای نیست كه بتوان آن را ریشه كن كرد ، اما می‌توان كاری كرد كه به راحتی گسترش نیابد و به عنوان حربه‌ای در جهت مخدوش كردن فضای فرهنگی – هنری سینمای ایران ، به كار گرفته نشود...»

سطور بالا بخش نخست بیانیه فرهنگستان هنر به مناسبت هم صدائی جامعه سینمایی كشور در محكوم كردن عدم رعایت حقوق مادی و معنوی هنرمندان به خصوص هنرمندان سینما است. چندی است كه مسئله كپی‌های غیر مجاز فیلم‌های ایرانی یا همان قاچاق فیلم در كشور باب شده و لطمات بسیاری را به بدنه سینما وارد كرده است. در همین خصوص چندی پیش از سوی سینماگران ایرانی تجمعی اعتراض آمیز در محل موزه سینما تدارك و اجرا شد كه طی آن قطعنامه ای هم در این خصوص صادر شد.

مسئله قاچاق فیلم تنها معضل سینمای ایران نیست ، بلكه در حال حاضر بسیاری از كشورهای دیگر هم دچار معضل كپی غیر قانونی فیلم هستند كه سعی كرده‌اند به انحای مختلف با آن مبارزه كنند. شاید هر كدام از ما هم در مقطعی شاهد فیلم‌های روز سینمای جهان بوده‌ایم كه به اصطلاع كپی برداری شده از پرده سینما هستند. اما این مسئله زمانی در ایران قابل بحث و برخورد جدی می‌شود كه می‌فهمیم این سی‌دی‌ها نه كپی ضبط شده از پرده سینماها بلكه كپی مستقیم از نسخه سینمایی آنهاست و یا می‌شنویم بسیاری از فیلم‌ها در شب قبل از اكران توسط سی‌دی‌های قاچاق در سطح جامعه تكثیر می‌شود ، تو گویی اقدام كننده‌گان به این عمل زشت به صورت علنی به تهیه‌كنندگان و سینماگران اعلان جنگ می‌كنند. همانطور كه بسیاری از هنرمندان در اظهار نظرهای خود بیان كرده‌اند جمع‌‌آوری و مبارزه با خرده فروشان این آثار تنها مرهم موقتی بر این زخم است و مبارزه اصولی با این پدیده همانا شناسایی عوامل اصلی و برخورد با آن هااست كه متاسفانه تا به حال عملی نشده است. پیدا كردن سرچشمه این رخداد شوم تنها و تنها به همت وزارت ارشاد اسلامی ، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی ممكن است كه امیدواریم نسبت به انجام آن همت گمارند.

اما نوع دیگر مبارزه فرهنگ‌سازی احترام به حقوق مولف به مخاطبین اصلی این هنر یعنی مردم است. هر زمان كه توانستیم به جامعه بقبولانیم كه خرید و استفاده از سی‌دی‌های قاچاق نه تنها غیر اخلاقی بلكه كاملا غیر اسلامی و غیر شرعی است ، آن موقع هشتاد درصد راه را رفته‌ایم. متاسفانه برای مخاطب امروز قبح عمل استفاده از این سی‌دی‌های قاچاق از بین رفته و برای احیای مجدد آن نیرو ، هزینه و زمان بسیاری لازم است و البته از ماست كه بر ماست! اگر مجموع دستگاهها و سازمان‌های ذی‌ربط توانسته بودند جهت سهولت مراجعه مردم به سینما انجام اموری چون ساخت سینما به خصوص سینماهای محلی و منطقه‌ای را به انجام برسانند دیگر مخاطب راه سهل‌الوصول تهیه سی‌دی قاچاق را برای دیدن فیلم‌های مورد علاقه‌اش انتخاب نمی‌كرد! اگر جهت استفاده برخی قشر محروم و كم بضاعت از سینماها زمینه سازی  می‌شد ، قهر این قشر جامعه با محیط سینما به آشتی بدل می‌شد. اگر تهیه‌كنندگان و شركت‌های سینمایی نسبت به تهیه و تكثیر نسخه‌های مجاز سی‌دی و دی‌وی‌دی در كمترین زمان ممكن بعد از اكران فیلم‌ها اقدام می‌كردند ، مخاطبان به نسخه مجاز این كپی‌ها تمایل نشان می‌دادند و صد اگر دیگر! پس یك سوزن به خودمان و یك جوالدوز به دیگران! اگر این اقدامات را به نحو صحیح انجام دادیم و نتیجه نگرفتیم می‌توانیم تقصیر را پس تكثیر كنندگان غیر مجاز به گردن خریداران آن بیاندازیم.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!