تبلیغات
غرولند - در سوگ دکتر شیرازی
شنبه 3 شهریور 1386  01:08 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: بهزاد
نوع مطلب: اجتماعی ،

دكتر باقر آیت الله زاده شیرازی استاد معماری و مرمت‌گر بزرگ بناهای تاریخی در حالی كه در مراسم تجلیل خود كه در مجموعه هنرپژوهی نقش جهان برگزار شد شركت كرده بود دچار ایست قلبی شد و دقایقی بعد دارفانی را وداع گفت.

دكتر محمد باقر آیت الله زاده شیرازی متولد نجف و دارای درجه دكتری مرمت آثار باستانی از ایتالیا بود. وی چهره ماندگار عرصه معماری؛ مرمت و حفظ آثار تاریخی در نخستین همایش چهره‌های ماندگار ، بنیان‌گذاری دفتر فنی سازمان حفاظت آثار باستانی ایران در شهر اصفهان بود و در زمان مرگ عضو پیوسته فرهنگستان هنر ، عضو گروه معماری این فرهنگستان و رئیس انجمن بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی (آیكوموس) بود. 

در مورد شخصیت اجتماعی و هنری ایشان در رسانه‌های ارتباط جمعی بسیار گفته شد كما اینكه اهالی و اساتید دست‌اندر كار هنر با ایشان آشنایی كامل دارند اما چیزی كه شاید در اینجا باید متذكر شد فروتنی ، حجب و تواضع این شخصیت فرهیخته است به نحوی كه همه دوستان نزدیك این بزرگوار می‌دانند كه ایشان اكثر خدمات خود در عرصه معماری و مرمت را به اصطلاح در "سایه" انجام داده بود. برای اثبات این مدعا همین بس كه این هنرمند شرط موافقت خود برای برگزاری جلسه تجلیل را جلوگیری مسئولین مراسم از تعریف و تمجید عنوان كرده بود و هنگام صحبت خود تنها به ذكر آیه‌ای از سوره هود (و اصبر فان الله لا یضیع اجرآ محسنین ) و توضیح كوتاه دلیل انتخاب این رشته هنری اكتفا كرده بود. این هنرمند فرزانه برای دریافت مصداق این آیه تنها لحظاتی صبر كرده بود و در حالی جان به جان آفرین تسلیم كرد كه در میان خیل دوستان ، همكاران ، دانشجویان و علاقه‌مندانش نشسته بود.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

   


نظرات()   

غرولند

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!